Asmeninių finansų higiena. Biudžeto sudarymas

HomoDeus/ 21 rugpjūčio, 2019/ Asmeniniai Finansai

Prieš pradedant investuoti jums reikalingas pinigų valdymo įgūdis. Pagal Jungtinėse Valstijose atliktus tyrimus, kurie vyko 20 metų – didžioji dalis milijonierių planuoja savo vartojimo išlaidas sudarydami biudžetus. O likę milijonieriai, kurie neturėdavo šio įgūdžio pinigus paveldėdavo arba uždirbdavo tiek daug, kad juos galėdavo švaistyti. Tačiau švaistūnai ir laimingieji kurie paveldėdavo turtą, turi labai mažą grynąją vertę. Atminkite! „Turtas – tai ne jūsų uždirbamosios pajamos, o grynoji vertė (akcijos, obligacijos ar nekilnojamas turtas) kurią pardavus galite išgyventi tam tikrą laiką netekę savo uždirbamųjų pajamų”

Žmonės bijo pamatyti kur išleidžia savo pinigus mėnesiniuose išrašuose. Šis reiškinys rodo, kad jus valdo pinigai, o ne jūs juos. Šansai tapti pasituriančiais žymiai padidėja naudojant pinigų valdymo formulę.

Nesvarbu kiek uždirbate per mėnesį ar tai būtų 400, 1000 ar 3000 eurų, jei nesugebėsite jų valdyti, kaip tada tvarkysitės su 50 000 ar 1 milijonu eurų.

Kodėl žmonės kurie laimi dideles pinigų sumas loterijoje, dažniausiai juos išvaisto? Nes jiems trūksta finansinio raštingumo. Tokie žmonės mąsto, kaip vargšai. Pinigai išleidžiami vartojimui, bei sukuria papildomų skolų.

Galime tai palyginti su antsvoriu. Įsivaizduokite, kad jūs sveriate 130 kg. Nusprendėte rinktis greitesnį svorio mažinimo kelią – riebalų nusiurbimą. Keliaujate pas grožio klinikos chirurgą ir jums nusiurbia 50 kg riebalų. Taigi grįžtate namo, visi šeimos nariai jums žeria komplimentus. Jūs jaučiates laimingas. Tačiau kas nutiks po kelių menesių jei jūsų mąstysena ir įpročiai išliks tokie patys (nekeisite mitybos ir nesportuosite). Svoris atgal sugriš taip pat greitai kaip ir buvo pašalintas. Tas pats atsitiktų. jei jums dovanotų 1 milijoną eurų, bet jūs būtumėte finansiškai neraštingas. Pinigai neužsibūna pas žmones, kurie nesudarinėja biudžeto ir neplanuoja vartojimo išlaidų.

Taigi pirmiausia reikia išsiūgdyti įpročius ir pakeisti mąstyseną, kuri padėtų suvaldyti dabartinę jūsų uždirbama pinigų sumą. Kai to išmoksite, gebėsite tvarkyti didesnius jų kiekius.

Pradėkime formuoti biudžetą. Naudosime T.Harv Eker pinigų skirstymo formulę. Ji tinka žmonėms, kurie tik dabar pradeda asmeninių finansų valdymą. Kai įgausite patirties, galėsite koreguoti paskirstymą pagal savo poreikius.

Plačiau aptarkime kiekvieną pinigų paskirstymo procentinę dalį:

55% Pragyvenimui
Tai jūsų pajamų kiekis skirtas: maistui, degalams, telefono sąskaitoms, komunaliniams mokesčiams, nuomai ir kt. Dauguma žmonių pragyvenimui skiria 90-100% savo pajamų. Šis gyvenimo būdas vadinamas „Nuo algos iki algos”.

10% Investavimas
Šios pajamos bus investuojamos į jūsų ateitį. Kuo didesnę pinigų sumą sugebėsite investuoti, tuo šviesesnė jūsų ateitis bus. Taip sukuriama finansinė laisvė.

10% Taupymas
Asmeninių finansų knygose rekomenduojama atsidėti pinigų sumą kuri atitinka jūsų šešių mėnesių atlyginimą. Tai bus „Nenumatytų išlaidų fondas”. Tarkim jus praradote darbą, susižeidėte ar įvyko pasaulinė finansų krizė. Niekada nežinai kas nutiks rytoj, todėl būtina turėti „saugumo pagalvę”. Šie pinigai nėra skirti atostogoms, daiktų pirkimui ar laisvalaikiui. Kai pasiekiate užsibrėštą fondo sumą, biudžetą pakoreguokite ir 10% taupymo skirkite investavimui.

10% Švietimas
Investuodami į save, jūs kuriate sau geresnę ir šviesesnę ateitį. Tai – knygos, seminarai, kursai, mokymai ir kt.
„Galų gale yra viena investicija, pakeičianti visas kitas: Investuok į save,”
Warren Buffett (žymiausias pasaulio investuotojas)

10% Laisvalaikis
Būtinai skirkite pinigų pramogoms. Jei vien tik taupysite – investuosite gyvenimas taps pilkas ir nuobodus. Malonumai mūsų gyvenime mažina stresą. Taigi šis 10% gali būti skirtas hobiams, kelionėms ar restoranams.

5% Aukojimas
Aukojimas suteikia jausmą, kad jūs jau turitę pinigų perteklių. Taip pratinsite savo protą prie turtingųjų gyvenimo būdo. Taip pat prisidėsite prie Lietuvos gerovės. Dauguma turtingiausių Amerikos žmonių užsiima filantropija. Filantropija – tai meilė žmonėms, rūpinimasis žmonių gerove nesiekiant materialinės naudos.

Tikiuosi, kad ši pinigų valdymo sistema įneš daugiau aiškumo asmeniniuose finansuose. Aš pats ją naudoju pakoregavęs pagal savo prioritetus. Sumažinau pragyvenimo ir laisvalaikio išlaidas, kad galėčiau investuoti didesnes pinigų sumas, kurios man užtikrins šviesesnę ateitį.

P.S Prekyba finansiniais instrumentais yra rizikinga ir gali būti tinkama ne visiems investuotojams. Pateikiama informacija nėra pasiūlymas, rekomendacija ar patarimas pirkti/parduoti. Rinkų analizė remiasi praeities rezultatais kurie laikui bėgant gali keistis. Prieš priimdami investicinius sprendimus įsitikinkite, kad supratote rizikas susijusias su prekyba finansiniais instrumentais