Kaip investuoti į pavienes akcijas

HomoDeus/ 7 lapkričio, 2021/ Asmeniniai Finansai

Dar kai tik formavosi mano investavimo strategija, planavau įtraukti baltijos šalių įmonių akcijų į savo investicinį portfelį, nes tada nebuvo galimybės pigiai ir mažomis sumomis įsigyti užsienio įmonių akcijų. Tačiau atsiradus tokiems brokeriams, kaip Trading212 ar Revolut, atsivėrė durys į didesnes vertybinių popierių rinkas.

Prasidėjo mano pažintis su pavienėmis akcijomis. Perskaičiau knygą „Vertybinių popierių analizė”, kurią parašė Benjamin Graham ir David L. Dodd. Ji mane privertė suabejoti ar aš galiu atsirinkti sėkmingas įmones ilguoju laikotarpiu. Juk neturiu patirties versle ir negaliu gauti vidinės įmonės informacijos. O atsirinkti akcijas vien iš viešai pateikiamų finansinių rodiklių, atrodo pakankamai sunku ir reikalauja daug laiko analizei.

Pradžiai norėjosi paprastesnės strategijos, kad susipažinčiau su pavienų akcijų investavimu. Ieškodamas problemos sprendimo, sužinojau apie Joel Greenblatt parašytą knygą „Sėkmingo investuotojo knyga”.

Kas tas Joel Greenblatt?

Joel Greenblatt yra „Gotham Capital” įkurėjas ir valdymo partneris. Ši privati investicinė bendrovė nuo savo įkūrimo 1985 metais pasiekė 40 proc. metinio pelno vidurkį. Knygos autorius taip pat yra Kolumbijos verslo mokyklos fakulteto profesorius, „Fortune 500” kompanijos valdybos pirmininkas, vienas iš ValueInvestorClub.com įkurėjų, knygos „You Can Be a Stock Market Genius” autorius, įgijęs bakalauro ir magistro laipsnius Whartono mokykloje.

Knygoje „Sėkmingo investuotojo knyga” jis supažindina su „magiškąja” formule. Formulė buvo patikrinta šimtais skirtingų periodų bei tūkstančiais akcijų pasirinkimų ir įrodė, kad yra labai pelninga tiems, kurie būna pasiryžę ištikimai jos laikytis.

Formulės veikimo principas

Stebuklingoji formulė suskirsto įmones pagal du požymius: kapitalo grąžą ir pajamingumą. Šį sąrašą galime pamatyti tam specialiai sukurtame puslapyje www.magicformulainvesting.com. Nenoriu aš išsiplėsti apie formulės matematinę pusę ir apkrauti skaitytojus papildoma informacija. Tiesiog, jei norite daugiau perprasti šią formulę perskaitykite knygą. Ji paprastai, lengvai ir visiems suprantamai paaiškins apie sudėtingus dalykus.

Stebuklingosios formulės naudojimas ir rezultatai

Dabar parodysiu, kaip naudoti šią pavienių akcijų investavimo strategiją. Eikite į www.magicformulainvesting.com . Pasirinkite įmonių kapitalizacijos dydį. Kuo didesnė kapitalizacija, tuo įmonės bus mažiau rizikingesnės. Bet atminkite, kad jos neturės tokio didelio potencialo augimui (didesnei grąžai). Mano investicinio portfelio pagrindą sudaro ETF, kurių sudėtyje yra gigantiškos įmonės. Norėdamas įtraukti smulkių įmonių akcijų į savo portfelį platesnei diversifikacijai, bei augimui, aš pasirinkau kapitalizaciją nuo 50 milijonų.

Kai išsirinkote i kokio dydžio įmones investuosite, tada pažymėkite kiek akcijų sudarys portfelį. Aš naudojau tokius stebuklingosios formulės parametrus: kas du mėnesius pirkau po 5 akcijas, kol pasiekiau 30 akcijų krepšelį per metus.

Kaip matote lentelėje šiek tiek išsikraipė pirkimai, nes pora įmonių likvidavo ir perpirko kitos kompanijos. Nežinojau ką daryti su dividendais ir gautu pelnu. Nesinorėjo, kad pinigai tiesiog gulėtų be darbo. Bet naudojant šią strategiją antrus metus, suplanavau ką darysiu su nepanaudotais pinigais ir nebebus pirkimų ne pagal formulės taisykles.

Paspaudę „Get Stocks” atsiranda akcijų sąrašas pagal pasirinktus kriterijus.

Įsigykite 5 kompanijų akcijas kas du mėnesius (galimos ir kitos strategijos: 7 akcijos kas 3 mėnesius). Aš pirmais metais investavau po 50 eurų kas du mėnesius (numatyta visa investicijų suma per metus 300 eurų). Kol kapitalas toks mažas Trading212 nulinių komisinių brokeris man puikiai tinka.

Praėjo beveik metai nuo mano pirmųjų penkių pirkinių. Pagal J. Greenblatt strategiją laikas pasiimti uždarbį. Iš viso realizuotas pelnas 19.70 eurų (11.11 eurų iš pirmų penkių pardavimų, bei 8.59 eurų dividendų ir likviduotų imonių).

Procesą vėl kartojame ir įsigyjame penkias naujas akcijas iš sąrašo.

Antrais investavimo metais didinu investicijas. Kas du mėnesius perku akcijų už 100 eurų, o nebe 50 eurų. Norint pamatyti šios strategijos rezultatus, bent tris metus reikia atlikti šią vertybinių popierių rotaciją.

Apibendrinimas

Jei reikėtų paaiškinti savais žodžiais be matematinių formulių kas yra stebuklingoji formulė, skambėtų kažkas panašaus į tai: ” Jei ETF (biržoje prekiaujami fondai) ir W. Buffet (sėkmingiausias pasaulio investuotojas) turėtų vaiką, tai būtų stebuklingoji formulė”.

Stebuklingoji formulė yra kaip ETF pripumpuotas steroidų. Toks tarpinis variantas tarp plačiai diversifikuoto indekso ir invidualiai atrinktų akcijų investavimo.

Vis dėlto reikia suprasti rizikas ir investuoti tokias pinigų sumas kurias galite prarasti. Investavimas į pavienes akcijas yra labai rizikingas. Vyksta didžiuliai vertės svyravimai ir įmonių bankrotai.

J. Greenblatt investavimo strategija užima tik nedidelę dalį mano investicinio portfelio. Aš pirmenybę teikiu ETF filosofijai. Palyginti šių dviejų strategijų grąžas ilguoju laikotarpiu bus labai įdomu.

P.S Prekyba finansiniais instrumentais yra rizikinga ir gali būti tinkama ne visiems investuotojams. Pateikiama informacija nėra pasiūlymas, rekomendacija ar patarimas pirkti/parduoti. Rinkų analizė remiasi praeities rezultatais kurie laikui bėgant gali keistis. Prieš priimdami investicinius sprendimus įsitikinkite, kad supratote rizikas susijusias su prekyba finansiniais instrumentais.