Kaip investuoti į startuolius
Investavimo pasaulyje dažnai girdime tą terminą „startuolis”. Bet ką jis reiškia? Iš esmės, tai įmonė, sukurta sparčiam augimui. Bet kur spartus augimas, ten ir rizika. O kaip žinome, kuo didesnė rizika, tuo didesnė grąža.
Kai pradėjau šviestis asmeniniuose finansuose, planavau nedidelę dalį investicinio portfelio nukreipti į startuolius. Internete radau Seedrs sutelktinio finansavimo platformą. Bet vis nesiryžau prisijungti prie siūlomų projektų. Net kažkurį laiką buvau pamiršęs apie šį investavimo instrumentą.
Aktyviai investavau per EstateGuru į nekilnojamo turto projektus. Kartą jie man atsiuntė elektroninį laišką, kad mėgins pritraukti lėšų būtent per Seedrs platformą. Pagaliau atsirado projektas su kuriuo esu susipažinęs.
Kas yra Seedrs?
Seedrs yra sutelktinio finansavimo platforma įsikūrusi rytų Londone. Bendrovę 2012 m. įsteigė Jeff Lynn ir Carlos Silva vykdydami bendrą projektą, kurio jie ėmėsi būdami Oksfordo universiteto Saad verslo mokykloje.
Nuo pat įkūrimo Seedrs pasiekė gana įspūdingų rezultatų. 2012 m. platforma surinko 1 mln. dolerių pradinių lėšų iš privačių investuotojų ir verslininkų, įskaitant keletą gerai žinomų rizikos kapitalo įmonių.
2012 m. Seedrs tapo pirmąja sutelktinio finansavimo platforma, kurią reguliavo Financial Conduct Authority (FCA).
2017 m. Seedrs pasiekė naują etapą. Sėkmingai surinko daugiau nei 10 mln. svarų sterlingų, o vėliau tais metais įsteigė rizikos kapitalo fondą, skirtą būtent pasyviems startuolių investuotojams.
Iki 2020 m. įmonė surinko beveik 1 milijardą svarų sterlingų nuo jos įkūrimo ir finansavo daugiau nei 1 000 projektų.
Seedrs yra europinė Kickstarter versija. Pagrindinis skirtumas yra tas, kad Seedrs siūlo ankstyvosios stadijos investuotojams startuolių akcijų, o Kickstarter – ne.
Kaip veikia Seedrs?
Platformoje startuolio įkūrėjai pristato savo įdėja investuotojams, siekdami pritraukti kuo daugiau kapitalo. Projekto pagrindiniame puslapyje pateikiama informacija apie produktą, paslaugą, rinkos dinamiką, verslo planą ir t.t. Tada investuotojai investuoja į verslą norimą sumą už kurią gaus atitinkamą akcijų kiekį.
Aš per Seedrs platformą investavau minimalią sumą į Estateguru. Norėjau išmėginti, kaip praktiškai veikia ši sutelktinio finansavimo platforma. Jau praėjo metai nuo investicijos, bet akcijų kaina išliko tokia pati.
Taip pat dalyvavau prieš mėnesį vykusiame antrame Estateguru kapitalo rinkimo raunde. Dabar vyksta kampanijos uždarymo procesas.
Viso investavau į šį estų startuolį 59.9 eur. Investicinis portfelis sparčiai auga, todėl planuoju padidinti investicijas į startuolius iki 2%. Šis investavimo instrumentas labai rizikingas. 2019 m. nepavykusių startuolių procentas buvo apie 90%. Tyrimai nustatė, kad pirmaisiais metais žlunga 21,5% startuolių, antraisiais metais – 30%, penktaisiais – 50%, o dešimtaisiais – 70%.
Mano investavimo strategija gana konservatyvi, o startuoliai įneš šiek tiek agresyvumo. Seedrs platformoje galima uždirbti įspudingas grąžas. Netgi lietuviams gerai žinomas Revolut rinko kapitalą joje. Šiuo metu jų akcijų kaina pakilo 996%. Turimas startuolių akcijas galima parduoti Seedrs antrinėje rinkoje.
Tačiau reikia būti sąmoningu. Suprasti, kad daugybė įdėjų taip ir nebuvo įgyvendintos.
Atminkite čia nėra kažkokie finansiniai patarimai investuoti. Šis straipsnis skirtas švietimo tisklams. Noriu, kad žinotumėte apie galimybes dalyvauti tokiuose projektuose gyvenant Lietuvoje. Aš savo Seedrs portfelį planuoju diversifikuoti per kelis mano vertybes atitinkančius ir pasaulines problemas sprendžiančius startuolius.
Finansinis raštingumas sukuria finansinį saugumą, todėl švieskimės visą gyvenimą.
P.S Prekyba finansiniais instrumentais yra rizikinga ir gali būti tinkama ne visiems investuotojams. Pateikiama informacija nėra pasiūlymas, rekomendacija ar patarimas pirkti/parduoti. Rinkų analizė remiasi praeities rezultatais kurie laikui bėgant gali keistis. Prieš priimdami investicinius sprendimus įsitikinkite, kad supratote rizikas susijusias su prekyba finansiniais instrumentais.