Kaip pradėti investuoti „Akcijų rinkoje“

HomoDeus/ 29 gruodžio, 2019/ Asmeniniai Finansai

Investavimas į invidualiai atrinktas akcijas reikalauja specifinių žinių. Analizuoti vertybinius popierius pagal ekonominius rodiklius sudėtingas ir laiko užimantis procesas. Todėl vidutiniam investuotojui rasti adatą šieno kupetoje sunku. Paprasčiau yra nusipirkti visą šieno kupetą!

Šiam reikalui John C. Boogle sukūrė indeksinius fondus. Indeksinis fondas yra portfelis, kuriame laikoma daug akcijų, ir jis sudarytas taip, kad pamėgdžiotų kurios nors finansų rinkos ar rinkos sektoriaus judėjimą. Klasikiniai indeksiniai fondai iš esmės turi apimti visą akcijų rinką. Tokie fondai pašalina atskirų akcijų riziką, rinkos sektorių riziką, taip pat valdytojų riziką atrenkant akcijas, tad yra tik pačios akcijų rinkos rizika (nors tenka pripažinti, kad ji lieka didelė). Trumpuoju laikotarpiu indeksinių fondų grąža nedaro įspūdžio, bet ilguoju laikotarpiu ji išties įspūdinga.

Lietuvoje nėra galimybės tiesiogiai investuoti į indeksinius fondus, todėl reikia ieškoti būdų, kaip pigiai jų įsigyti.

Alternatyva indeksiniams fondams yra ETF (angl. exchange traded fund) biržoje prekiaujami fondai. Aš perku ETF per robo-advisor „ETFmatic“.

ETFmatic yra skaitmeninė platforma, kuri teikia automatizuotas, algoritmo valdomas finansinės paslaugas, kurios beveik nereikalauja žmonių priežiūros (taip mažinami ETF pirkimo ir laikymo mokesčiai). Robo-advisor po registracijos užduoda klausimus, kad sužinotų kliento finansinius tikslus. Tada pagal nustatyta rizikos toleranciją investuoja pinigus.

Kad klientų pinigai ir aktyvai būtų saugūs jie laikomi skirtinguose sąskaituose, kurios apsaugotos Financial Conduct Authorty (FCA) taisyklėmis. Jei ETFmatic taptų nemokūs vartotojų pinigai saugiai laikomi Barclays ir Saxo bankuose. Iš šių bankų ETFmatic gali panaudoti pinigus tik investavimui. Papildomai, šis robo-advisor apsaugotas FSCS įprastais apribojimais, kurie dengia iki 85.000 GBP nuo pinigų ir vertybinių popierių praradimo, jei iškiltų bankroto problemos. Daugiau informacijos rasite čia:  https://www.fscs.org.uk/what-we-cover/investments/

Sąskaitos papildymas užtrunka apie 2 darbo dienas. Naudoju paprastą bankinį pavedimą. Minimali sąskaitos papildymo suma yra 100 eurų. Pasikeitus ETFmatic sąlygomis minimali sąskaitos vertė turi būti 1000 eurų.

ETFmatic investavau 1224 eurus, o visa portfelio vertė yra 1309 eurai. Per septynis mėnesius investicijos uždirbo 85 eurus ( kapitalo prieaugis – 80.83€, dividendai – 6.08€, mokesčiai – 1.91€) .

Ši platforma taiko 0.48% metinį mokestį.

Mano investavimo strategija: savo amžių investuokite į obligacijas. Ką tai reiškia? Štai ką: atimkite savo amžių iš 100 ir gautas skaičius bus lėšų procentas, kurį jums reikėtų įdėti į rizikos ir augimo krepšelį. O likusios lėšos turėtų atsidurti saugumo krepšelyje. Pavyzdžiui, jums 30 metų, tai atėmę iš 100 gauname 70 – tiek procentų turi sudaryti akcijų ETF. Kita dalis bus saugūs obligacijų ETF – 30%.

Robo-advisor automatiškai rebalansuoja jūsų portfelį. Investavimo taisyklė: Pirk pigiai, parduok brangiai!. Jei Vanguard Equity US ETF pabrangsta tiek, kad jau neatitinka nustatytos procentinės dalies portfelyje, algoritmas automatiškai parduos kelis procentus, kad subalansuotų pozicijas. Už gautas lėšas jis nuperka atpigusių ETF vienetų.

Platforma suteikia galimybę įsigyti Vanguard, Ishares ir HSBC biržoje prekiaujamų vienetų. Jie visi yra „Distributing“, tai reiškia – divdendų išmokėjimą į sąskaitą. Lietuvoje už dividendus mokamas 15% GPM nuo pirmo uždirbto euro.

ETFmatic įkurtas 2014 metais ir yra prieinamas Lietuvos gyventojams. Ši investavimo platforma tinka žmonėms, kurie dar neturi patirties investavimo pasaulyje. Automatizuotas ETF pirkimas ir jų rebalansavimas sutaupo laiko ir tinka pasyviam investavimui.

Jokių mokesčių pildant ar išimant pinigus iš portfelio. Sąskaitos atidarymas visiškai skaitmeninis, tapatybės patvirtinimo dokumentai įkeliami platformoje. Lietuvoje gyvenančiam asmeniui nėra didelio pasirinkimo, kur galima mažomis sumomis investuoti, todėl ETFmatic manau verta išbandyti!

P.S Prekyba finansiniais instrumentais yra rizikinga ir gali būti tinkama ne visiems investuotojams. Pateikiama informacija nėra pasiūlymas, rekomendacija ar patarimas pirkti/parduoti. Rinkų analizė remiasi praeities rezultatais kurie laikui bėgant gali keistis. Prieš priimdami investicinius sprendimus įsitikinkite, kad supratote rizikas susijusias su prekyba finansiniais instrumentais