Sveiki atvykę į keturių nulių zoną

HomoDeus/ 19 balandžio, 2021/ Asmeniniai Finansai

Noriu pasidžiaugti ir pasidalinti savo patirtimi pasiekus 10 000 eur investicininį portfelį. Prisimenu, kaip investavimo pradžioje buvo sunku išsiskirti su pinigais ir juos patikėti finansų rinkoms. Dabar, tai sukelia šypseną. Tikrai baimės akys yra didelės.

Pradedančiųjų mąstyme pastebiu tą norą tinkamiausiu laiku pradėti investuoti. Man pačiam, tai atrodė racionalu. Vis nesiryžau įdarbinti pinigų, nes visur dominavo informacija, kad rinkos aukštumuose ir krizė jau čia pat.

„Geriausias metas pasodinti medį buvo prieš 20 – metų. Kitas tinkamas metas – dabar.”

Kinų patarlė

Gerai, kad skaičiau daug knygų ir žiūrėjau vaizdo įrašų Youtube apie ilgalaikio investavimo filosofiją. Tai man suformavo mąstysena, kad nereikia gaudyti finansų rinkų dugno, o tiesiog praleisti juose kuo ilgesnį laikotarpį.

Išbandžiau įvairių turto klasių į kurias galima investuoti. Psichologiškai man sunku, kai investicijų vertės pradeda stipriai svyruoti. Todėl mano investicinis portfelis gana plačiai diversifikuotas.

Investavimas man yra maratonas, o ne sprintas. Norisi ramiai naktimis miegoti ir išvengti didelių turbulencijų. Taigi apžvelkime, kaip man sekėsi kelionė į keturių nulių zoną.

1. Akcijų ir obligacijų ETF

Didžiausią pyrago dalį užima ETFmatic robo-advisor laikomos investicijos. Investavimo strategija paskirstyta santykiu 70% akcijų ETF ir 30% obligacijų ETF. Neseniai pradėjau investuoti į Swedbank Robur fondus, todėl ETFmatic palieku augti iš savęs ir jokių papildomu lėšų ten nebesiunčiu.

Kaip matote beveik per pora metų uždirbta 705.42eur. Platforma labai patogi. Viskas pilnai automatizuota pasyviam investavimui.

2. Swedbank Robur akcijų fondai

Naujausia mano investicija, į kurią keliauja didžiausia dalis investuojamos sumos. Aš perku Swedbank Robur Access Edge Global ir Swedbank Robur Acces Edge Emerging Markets fondų vienetus. Šiu fondų turto valdymo mokesčiai nuo 0,3 – 0,5%.

Iš šių fondų uždirbta 23.69eur. Džiaugiuosi, kad Swedbank gerina sąlygas investavimui Lietuvoje.

3. Individualių įmonių akcijos

Ši pyrago dalis yra labai rizikinga, todėl pagal mano taisykles neturėtų užimti daugiau negu 10% investicinio portfelio. Akcijoms pirkti naudoju Trading212 brokerį.

Akcijos kolkas generuoja 17.46% grąžą ir uždirbo 26.21eur. Kituose straipsniuose plačiau pasidalinsiu savo strategija, kaip investuoju į smulkias įmones.

4. Tarpusiavio skolinimas

Investuoti pradėjau nuo P2P platformų. Tačiau dabar į jas savų pinigų nebededu, tik reinvestuoju gautas palūkanas. Tarpusavio skolinimą planuoju sumažinti investiciniame portfelyje iki 10%.

Ši investavimo forma uždirbo palūkanų už 358.54 eur. Turiu paskolų kurios perduotos anstoliams. Keletas iš jų pradėjo grąžinti įsiskolinimus (darbovietė vykdo išskaitymus iš algos). Man norėjosi sužinoti, kaip vykdomi tokie procesai, tai sąmoningai investavau į keletą žemų kreditingumo reitingų paskolas. Šių pinigų artimiausiu laiku neprireiks, todėl antrinėje rinkoje jų neparduodu, o ramiai laukiu anstolių išieškojimų.

5. REIT (real estate investment trust)

Mano virtualusis nekilnojamas turtas perkopė 1000 eur ribą. Reguliariai pildau šią poziciją Baltic Horizon ir Swedbank Robur Fastighet REIT fondų vienetais.

Baltic Horizon fondas iš vertės neuždirbo -19 eur, tačiau dividendais išmokėjo 39.35 eur. Šiam fondui man vertės augimas nėra svarbus faktorius. Jo paskirtis stabilūs dividendai (nuoma už NT). Swedbank Robur Fastighet uždirbo 7.33 eur. Šis nekilnojamo turto fondas dividendus reinvestuoja, todėl GPM nuo jų mokėti nereikia. Kartu šie fondai praplėčia mano NT diversifikaciją per visą pasaulį.

6. Kriptovaliutos

Planavau portfelyje turėti pora procentų šio skaitmeninio aukso, tačiau kriptovaliutos šovė į mėnulį! Dabar jos portfelyje užima apie 7%.

Bitcoin ir kt. kriptovaliutos uždirbo 501.12 eur. Jų vertės svyravimai dideli ir tai ypač rizikinga investicija. Tačiau jos nuo kelių procentų išaugo iki reikšmingesnės pozicijos portfelyje.

7. Auksas

Mano aukso luitelis po truputi lipdosi ir dabar vertas 252.23 eur (5,2g). Nors užima tik 2% investiciniame portfelyje su obligacijomis jie sudarys mano saugumo krepšelį.

Ši investicija uždirbo 1.46eur. Tikiuosi auksas kartu su kriptovaliutomis apsaugos mano portfelį nuo vis garsiau girdimų infliacijos baubų.

8. Startuoliai

Kai esi naujokas finansų pasaulyje norisi išbandyti viską. Mane sudomino investavimas į startuolius. Bet vis laukiau kokio pažįstamo projekto. Netikėtai gavau laišką iš Estateguru, kad jie mėgins pritraukti kapitalo per Seedrs platformą. Taigi investavau minimalią sumą į EstateGuru akcijas (dabar turiu 0.01 akcijos).

Mano startuolis neatnešė jokio pelno. Jau praėjo 12 mėnesių nuo investicijos. Kiek domėjausi, EstateGuru per Seedrs darys dar viena raundą kapitalo rinkimui, gal tada įvyks kokie kainos svyravimai. Į šią investiciją žiuriu, kaip į mokymosi proceso dalį.

Padėkos ir kelios mintys pabaigai

Noriu padėkoti Balticmustache forumo bendruomenei. Ačiū jums už dalinimasi žiniomis. Su jumis investavimo kelionė į keturių nulių zoną nebuvo tokia jau sunki. Kas dar nežinote apie šią bendruomenę būtinai apsilankykite forume. Labai draugiški ir intelektualūs žmonės.

Apie investavimą per tuos pora metų išmokau labai daug, jau darosi sunku atrasti kažko ko dar nežinau. Taigi mažiau laiko praleidžiu prie teorijos. Tiesiog mėgaujuosiu investavimo procesu.

Vis daugiau domiuosi, kaip padidinti uždirbamas pajamas, kad galėčiau investuoti didesnias sumas. Jei pavyks kokį projektą įgyvendinti pasidalinsiu su jumis – saviugdos kelionės bendražygiai…

P.S Prekyba finansiniais instrumentais yra rizikinga ir gali būti tinkama ne visiems investuotojams. Pateikiama informacija nėra pasiūlymas, rekomendacija ar patarimas pirkti/parduoti. Rinkų analizė remiasi praeities rezultatais kurie laikui bėgant gali keistis. Prieš priimdami investicinius sprendimus įsitikinkite, kad supratote rizikas susijusias su prekyba finansiniais instrumentais.