Dopamino detoksikacija
Ar žinojote, kad dopamino detoksikacija perkrauna ir išvalo protą?
Kai organizme dopamino kiekis mažas, patiriame depresiją bei nerimą. Jei jaučiame šias sveikatos problemas, tai nėra nieko išskirtinio. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis apie 5% žmonijos gyvena kamuojami depresijos.
Taigi, pamėginkime pasigilinti plačiau šia tema ir rasti būdų, kaip pakeisti šią destruktyvią būseną.
Smegenų priklausomybės
Dopaminas veikia, kaip neurotransmiteris. O jis įtakoja mūsų nuotaiką, motyvaciją bei norą mokytis. Smegenys yra priklausomos nuo šio cheminio junginio, todėl stengsis kartoti tuos veiksmus, kurie generuos jo didžiausią kiekį.
Problema ta, kad kai gauname ko trokštame dopaminas tiesiog dingsta. Jaučiames nepasitenkinę ir atsiranda tuštuma viduje. Vėl ieškosime būdų, kaip gauti šio cheminio junginio dozės. Įsisukame į užburtą laimės paieškų ratą.
Pagaliau, nuispirkau norimą automobilį. Iš salono važiavau namo ir dopamino kiekis plūstelėjo į smegenis. Tas naujumo pojūtis nuostabus. Tačiau po kelių mėnesių, kai įsėdi į savo naują transporto priemonę, ji ir tampa tiesiog priemonė nukeliauti iš taško A į tašką B. Ir kartais pagalvoji gal kokį visureigį būtų neblogai pasiimt po kelių metų.
Investavimo pradžioje tikrindavau investicinį portfelį kasdien. Kiekvienas uždirbtas centas suteikdavo malonumo. Bet po kiek laiko centai nebesukelia jokių emocijų norisi eurų, tada šimtų eurų, tūkstančių… Kol galiausiai viskas normalizavosi į vienkartinį mėnesinį patikrinima, tik dėl tinklaraščio atnaujinimo. Svarbiausia, kad toks dopamino noras neapakintų ir neatvestų prie beprotiškų investavimo sprendimų, parduoti ETF’us ir viską sumesti į kokį labai rizikinga aktyvą, siūlanti šimtatūkstantinę grąžą.
Kitas pavyzdys – cukraus priklausomybė. Kai trokštame ko nors saldaus, protas pradeda kurti vaizdus to pirmo šokolado gabaliuko tirpstančio burnoje malonumą. Tačiau po pirmo kąsnio, antrasis jau nebesukelia tiek pasitenkinimo.
Vis kartodami šį ciklą, žmonės dažnai tampa priklausomi nuo cukraus, bei kenčia nuo persivalgymo. Tai yra tiesioginės dopamino perviršio pasekmės. Ar tai blogai? Ne, kol tai saikingai daroma.
Tačiau ypač stirpriai stimuliuodami dopamino kiekį kūne, pakeliate kartelė pajusti laimei ir pasitenkinimui. Todėl reikės vis daugiau ir daugiau šio cheminio junginio maloniems jausmams patirti. O jei jo bus permažai pasinersite į depresiją, nerimą ir motyvacijos – energijos trūkumą.
Nusprendę iš karto atsisakyti visų priklausomybių, sukelsite didžiulį šoką organzimui, o to rezultatai – abstinencijos simptomai. Tokie kardinalūs pokyčiai gali būti pavojingi. Jie sugražins ir dar labiau sustiprins poreikį elgesio modeliams, kurie suteikia staigų pasitenkinimą.
Ir tai bus vienintelis būdas kuris leis patirti trumpalaikę laimę. Didelės dopamino dozės užmaskuoja mūsų neigiamas emocijas, kurių nenorime jausti. Tačiau jų neįmanoma laikyti ilgai paslėptų. Iškilusios i paviršių jos paveiks visas mūsų gyvenimo sritis.
Sprendimas yra dopamino detoksikacija
Geriausias būdas išvlayti protą, tai kurti „čia ir dabar” neurotransmiterius: serotoniną, endorfinus ir oksitocinus. Šios molekulės leidžia džiaugtis šia akimirka ir gyventi santarvėje su savimi. Jos suteikia ilgalaikę pilnatvę ir džiaugsmą.
Norint integruoti „čia ir dabar” neurotransmiterius, reikia pamažu atsisakyti nenorimo elgesio, kuris kenkia mūsų asmenybei klestėti. Išsirinkite vieną iš priklausomybių ar tai būtų saldumynai, vaizdo žaidimai, socialiniai tinklai ar kas tik jums neduoda ramybės. Leiskite protui pailsėti nuo šių „narkotikų”, kol vėl organizmas sugrįš į pradinį stovį. Aš pats reguliariai darau 30-ies dienų iššūkius. Kai rašau šį straipsnį yra dvylikta diena, kai nevartoju cukraus.
Kaip jau ne kartą rašiau propaguoju meditaciją. Ji naturaliai pakelia dopamino lygį, bei perkrauna protą. Tyrimai nustatė, kad meditacija atstato prefrontalinė žievę, kuri atsakinga už savikontrolę ir valią.
Štai tokie mano būdai kovoti su dopamino perdozavimu
Skatinu jus daugiau pasigilinti šia tema, bei dopamino detoksikacijos nauda. Jei jums sunkiai sekasi, niekada nepraraskite vilties. Jus rasite sprendimą, kaip jaustis gerai, bei gyventi linksmą ir pilnavertį gyvenimą.
Ar pabandysi 30-ties dienų iššūkį? Tavo smegenys bus dėkingos…