Investavimas vyraujant meškų rinkai
Užsitesusi meškų rinka kas mėnesį vis atsikanda mano investicinio portfelio pelno, kurio liko tik apie 100 eurų. Jei situacija nesikeis neužilgo turėčiau pamatyti minusinį portfelį antrą kartą (pirmasis buvo per covid – 19 pandemiją).
Aš nesu robotas be emocijų… Nėra lengva įmesti į investicinį portfelį 300 eurų ir matyti, kad jis nepadidėjo, o dar labiau susitraukė. Bet čia ir yra ilgalaikio investavimo esmė. Šį alinantį maratoną laimės tie kurie sugebės nepasiduoti neigiamoms emocijoms ir laikytis savo pasirinktos investavimo strategijos.
Kai susipažinau su investavimu tik iš teorinės pusės buvo kilę minčių, kad to daryti neapsimoka, kai yra bulių rinką. Juk aš protingesnis už ,,Ponią Rinką”, o ir vertybiniai popieriai tada buvo kosmiškai brangūs. Reikia laukti krizės (visi finansų orakulai pranašavo, kad tuoj bus burbulų sprogimai)! Tačiau jei bučiau laukęs krizės ir gaudęs kainų dugnus, nebučiau uždirbęs papildomų 1 266.25 eur, kuriuos panaudojau automobilio pirkimui.
Trumpuoju laikotarpiu rinkose gali įvykti įvairiausių turbulencijų. Norint išlaikyti discipliną ir motyvaciją reikia perprasti ilgalaikio periodinio investavimo filosofiją. Rekomenduoju perskaityti Burton G. Malkiel ,,Atsitiktinis klaidžiojimas Volstrite”, bei John C. Bogle ,,Sveiko proto investavimas”. Tik pažvelkite į S&P 500 vienerių metų kainos grafiką.
Siaubinga investicija kuri generuotų -15% nuostolį. Bet kaip jau minėjau per tokį trumpą laiką gali įvykti pačių netikėčiausių dalykų pasaulyje, kurie protu nesuvokiami ( pvz. kaip dabartinis karas Europoje). Paimkime ilgesnį laikotarpį S&P 500 indekso.
Visai kitas vaizdas – įspūdinga 50.75% grąža. Investavimas – nėra greiti pinigai. Tai lyg žiūrėti į augančia žolę ar į katik nutapyta džiūstantį paveikslą. Dabar pažvelkim į S&P 500 grafiką su maksimalia imtimi.
Šis grafikas parodo, kad visos krizės, pandemijos bei karai pergyvenami ir ekonomika nesustoja. Kol žmonija tobulėja ir išrandamos naujas technologijas – augimas neišvengiamas. Todėl smulkiajam investuotojui gaudyti kažkokius kainų dugnus ar tikėti finansų orakulų prognozėmis yra beprasmiška.
Naudojant ilgalaikio periodinio investavimo strategiją nuperkame vertybinius popierius vidutine kaina (ne per brangiai). O ypač dabar, kai rinkose vyrauja meškos ETF ar Swedbank Robur fondų vienetus įsigiju labai pigiai (tokių kainų ateityje galime ir nebeišvysti!), kurie ilguoju laikotarpiu generuos įspūdingas grąžas. Tokia investavimo filosofija neleidžia palūžti, kai mano investicinį portfelį vis aršiau drasko meškos.
Šiuo straipsniu noriu motyvuoti žmones pradėti ir nesustoti investuoti, nors protas naturaliai kužda, kad dabar ne geriausias metas tai daryti. Nėra tinkamiausio laiko, svarbiausia pradėti.
,,Geriausias metas pasodinti medį buvo prieš 20 – metų. Kitas tinkamas metas – dabar.“
Kinų patarlė
P.S Prekyba finansiniais instrumentais yra rizikinga ir gali būti tinkama ne visiems investuotojams. Pateikiama informacija nėra pasiūlymas, rekomendacija ar patarimas pirkti/parduoti. Rinkų analizė remiasi praeities rezultatais kurie laikui bėgant gali keistis. Prieš priimdami investicinius sprendimus įsitikinkite, kad supratote rizikas susijusias su prekyba finansiniais instrumentais.