Pagrindinės klaidos išsikleliant tikslus

HomoDeus/ 29 rugsėjo, 2022/ Mąstysena

Tikslų nusistatymas yra vienas iš pagrindinių būdų, kaip į gyvenimą inešti norimų pozityvių pasikeitimų. Bet dažnai nežinome, kaip juos teisingai išsikelti.

Tyrimais nustatyta, kad net 92% žmonių niekada nepasiekia savo tikslų, kuriuos pasiryžo įvykdyti po Naujųjų metų.

Pamėginkime suprasti ką daro teisingai tie 8% individų. Apsiginkluokime žiniomis ir nedarykime tų pačių klaidų.

Metinius tikslus daug lengviau išsikelti, nei juos įvykdyti.

Norėdami išvysti norimus rezultatus prireiks daugybės pastangų, disciplinos ir sunkaus darbo. Deja, išlikti motyvuotam ilgą laiką yra sudėtinga. Kai nėra greito progreso atsiranda abejonės ir klausimai – „Kokia iš to nauda?”. Todėl metame viską, net neįpusėję.

Žinoma galime gyventi paprastai ir savęs nespausti siekti daugiau. Bet ilgainiui toks gyvenimo būdas taps nuobodus, pilkas ir neįkvepiantis. Todėl, mano nuomone tikslai yra svarbūs. Jie įneša iššūkių, bei asmenybę daro antitrapia. Tai lyg kopimas laipteliais link sėkmės.

Aišku… visi norime pasiekti nuostabių dalykų ir nugyventi prasmingą gyvenimą. Kitaip kokio velnio mes išvis čia esame? Taigi, reikia pereiti iš būsenos „norėčiau, tai pasiekti” į tokią, kuri imasi realių veiksmų. Lengvai galime prigalvoti įvairiausių tikslų, bet reikia tai daryti tikslingai. Kitaip jų siekimas gali tapti vienu iš didžiausiu laiko švaistymu.

Pasidalinsiu keletą pagrindinių klaidų, kurių privalome išvengti išsikeliant tikslus.

1. Gyvenimo vizijos neturėjimas

Nusistatydami tikslus turime atsižvelgti į didesnį paveikslą. Suprasti, kuo norime tapti. Kitaip tariant, skirkime laiko išsiaiškinti kokia yra tikroji mūsų gyvenimo vizija. Jei siekiate tikslų neturėdami aiškaus kelio, kaip tada žinosite ar judate teisinga kryptimi? Mums visiems reikalingas žemėlapis. Garsus amerikiečių psichologas Fitzhugh Dodson sakė: „Neturėdamas plano kaip pasiekti tikslus, tu tarsi į vandenyną išplaukęs laivas be kelionės tikslo”.

Kai pasiryžtame įvardinti kokie yra tikrieji mūsų tikslai, neužtenka apsiriboti mėnesio ar metų trokštamais pasiekimais. Jei norime didelių pokyčių turime mąstysi plačiai! Tai reiškia, kad reikia nusibrėžti 10, 20 ar net 30 metų tikslų gaires. Visada pradėkime darbus galvodami apie pabaigą.

2. Nerealistiški tikslai

Tokie tikslai iškarto pasmerkia nesėkmei. Todėl stenkites vengti jų, o išsikelkite žemiškesnius. Bet nesupraskite klaidingai… tikslai vistiek turi šiek tiek kilstelt virš konforto zonos ribų. Paklauskite savęs: ” Skalėje nuo 1 iki 10, kiek aš turiu užsispyrimo ir valios pasiekti šiam tiklsui?”.

Jei įvertinimas mažiau negu 7 ilgainiui pritruks motyvacijos. Tarkime, norite šiais metais uždirbti 100 000 eurų. Jums reikia patikėti, kad šį tikslą galite pasiekti. Jei to nebus, tiesiog neįdėsite pakankamai darbo ir pastangų. Pąsamonėje žinodami, kad įvertinimas yra tik 1 ar 2 balai save pasmerksite vidinių minčių konfliktui.

Dažna klaida yra pastatyti tikslo taikinį taip toli, kad jo net nebeįmanoma įžvelgti. Neturėdami reikalingos pairties ir drąsos vis šaudysite pro šalį. Kol galų gale pasiduosite.

Ilgo laikotarpio tiklsai svarbūs, tačiau reikia juos padalinti į mažesnius etapus (mėnesio ar metų). Kai pasieksite tuos smulkesnius tikslus, padidėjes dopamino kiekis išlaikys motyvaciją. Tyrimai nustate, kad gaudami šio neurotransmiterio į smegenis, jos vis norės, kad kartotumėte susijusį elgesį.

Visada užbaikite tai ką pradėjote. Jei išsikėlėte tikslą, būkite tikri, kad tai realu pasiekti. Pasiekdami dižiąją dalį tikslu įgausite pasitikėjimo savimi.

3. Trūksta stipraus „Kodėl?”

Jums reikia suprasti kodėl siekiate savo tikslų. Priežastys yra tarsi kuras įžiebiant didesnę troškimo ugnį. Pasitaiko žmonių, kurie išsikėlia tikslus, bet neatduoda visos širdies jų įgyvendinimui. Todėl, turėsite patys save stumti link jo, o ne pats išsikeltas tikslas trauks jus.

Kaskart kai pavargsite ir pritrūks motyvacijos, prisiminkite priežastys, kodėl išvis tai darote. Jei to nepakaks judėti pirmyn, gal vis dėlto išsikėlėte netinkamus tikslus?

4. Veiksmų plano neturėjimas

Tikslas, tai tik norimo rezultato taikinys. Kad pataikytumėte į jį reikės išsiugdyti tam tikrus įpročius ir turėti strategiją. Kai išsikeliate tikslą, susidarykite ne darbų sąrašą, o galimų veiksmų sąrašą. Tokia strategija leidžia į viską pažvelgti kitu kampu ir atverti protą naujoms galimybėms.

Kai išsikeliate tikslą, paklauskite savęs kokius veiksmus galėtumete atlikti. Norint numesti nereikalingų kilogramų, galimų veiksmų sąraše atsirastų tokie veiksmai, kaip protarpinis badavimas, ketogeninė dieta, valgyti daugiau augalinės kilmės maisto, perskaityti straipsnių apie viršsvorio atsikratymą, 3 kartus per savaitę atlikti kardio pratimus ar pasisamdyti trenerį.

Kai sąrašas baigtas, nuspreskite kurie veiksmai duos daugiausiai naudos. Panaudokime 80/20 taisyklę. Ji nusako, kad 20% veiksmų sąrašo duos 80% rezultatų. Atminkite, kad ne visi veiksmai yra lygūs.

Norimų kūno pokyčių nebus vien skaitant knygas ar straipsnius. Turite imtis veiksmų, kad pakeistumėte mitybos įpročius ir pradėtumėte reguliariai sportuoti.

Neišradinėkite dviračio iš naujo. Yra daugybė sėkmingų strategijų, kurios puikiai veikia. Todėl aš stengiuosi išmokti jų iš man autoritetingų asmenų. Kas leidžia greičiau pasiekti norimų tikslų.

5. Nesugebėjimas imtis veiksmų

Tik veiksmai duoda rezultatus. Tikslų išsikėlimas – lengvoji dalis. Mes visi tai sugebame. Bet padaryti tai ką sakai pareikalaus atsidavimo, disciplinos bei sunkaus darbo. Diletantas iš karto pasiduos kai reikalai pradės klostytis ne taip kaip suplanuota, o periimę HomoDeus mąstyeną keliausite link tikslo net nesudvejoję.

Peržvelkite savo tikslus kas savaitę, mėnesį ar ketvirtį. Toks procesas leis sekti progresą. Įvertinkite, kaip jums sekasi, bei nepamirškite pasidžiaugti nors ir menkiausia pažanga. Tokios patikros leidžia pakoreguoti veiksmus, kurie lengviau pasiekia tikslus.

Naudodamas šią strategiją niekada metų pabaigoje nesakau sau: „Ir vėl pamiršau, ką norėjau pasiekti!!!’. Neleiskite dar vieniems metams prabėgti, kai tiesiog išsikelti tikslai tik ir lieka tokie.

Ar pasiruošę lengvai siekti norimų rezultatų?

Išvengę šių 5 klaidų ir kurdami naudingus įpročius, galėsite pasiekti visus išsikeltus tikslus. O jie duos tokių neitikėtinų rezultatų, kurie pakeis viską iš pagrindų.

„Tikslų išsikėlimas, tai tik pirmas žingsnis nematomus norus paversti matomais.”

Tony Robbins